huvud_hems_mobil

Tidig julrusch i bilhallarna - nytt rekord i november 2017




– Nyregistreringarna av både personbilar och de totala lastbilsregistreringarna nådde rekordnivåer för en novembermånad, säger Bertil Moldén, vd för BIL Sweden. 
– Registreringarna av lätta lastbilar ökade med 13,9 procent i november och nådde den högsta novembersiffran hittills, fortsätter Bertil Moldén. Hittills i år har lätta lastbilar ökat med 7,7 procent och de mest sålda lätta lastbilarna var Volkswagen 15257, Ford 7458, Renault 4926, Mercedes-Benz 4533 och Övriga 4168.
Allt enligt BIL Swedens pressrelease per den 1 dec 2017. Läs hela pressmeddelandet

Nyregistrerade eldrivna lätta lastbilar (högst 3,5 ton)  uppgick till 18 st i november i år jämfört med 23 st i november förra året. Jan-nov i år registrerades 297 st eldrivna lätta lastbilar jämfört med 243 st samma period förra året.

Nyregistrerade lätta lastbilar högst 3,5 ton månadsvis (% förändring)

 Registrering av lätta lastbilar upp till 3,5 ton, olika bilmärken, 2016–2017:
 

  November    Januari – november     Förändring %   Marknadsandel jan-nov%   
201720162017 2016NovJan–nov2017 2016 
  Chevrolet03250,00%0,01%0,00%
  Citroén3532573055257037,35%18,87%6,10%5,52%
  Dacia4551589754-11,76%-21,88%1,18%1,62%
  Hyundai32425450,00%-22,22%0,08%0,12%
  Fiat93841538120610,71%27,53%3,07%2,59%
  Ford9578447458804313,39%-7,27%14,88%17,28%
  GM0000
  Iveco67655955623,08%5,87%1,19%1,21%
  Isuzu524049155330,00%-11,21%0,98%1,19%
  Mazda0000
  MB4684034533413320,60%9,68%9,05%8,88%
  Mitsubishi74698178367,25%-2,27%1,63%1,80%
  NIssan2951692927271974,56%7,65%5,84%5,84%
  Opel1951651536143518,18%7,04%3,07%3,08%
  Renault40740949264575-0,49%7,67%9,83%9,83%
  Seat0000
  Skoda0000
  Ssangyong126119-50,00%221,05%0,12%0,04%
  Suzuki0000
  Toyota20221521141565-6,05%35,08%4,22%3,36%
  VW1447126315257 1367714,57%11,55%30,45% 29,38%
  Volvo0000
  Övriga36538941683846-6,17%8,37%8,32%8,26%
  Totalt5 0444 42750 11046 54913,94%7,65%100,00%100,00%

Fordonsstatistik 1980-2016

Mer intressant fordonsstatistik hittar du här. Källa BIL Sweden.